COLLEGE COMMITTEES

  • Prof Dr Vilasini Patkar (HOD Commerce)
  • Ms Jayashree Vaze (HOD Statistics)
  • Ms Ratna Jadhav (HOD Physics)
  • Dr Shashi Mishra (HOD Sociology)
  • Dr Amit Valmiki (HOD Philosophy)
  • Dr Pratibha Sardesai HOD Zoology
  • Ms Mary Jossy (HOD Maths)
  • Shri Jeetendra Jha (HOD Accountancy)
  • Dr Sneha Deuskar (HOD Marathi)
  • Dr KamiliniBandekar  (Incharge Geography)
  • Dr Neeta Chakravarty (HOD English)
  • Dr Mithilesh Sharma (HOD Hindi)
  • Ms Sucita Joshi (HOD Economics)
  • Dr Bhushan Arekar (HOD Political Science)
  • Dr Meher Mistry (HOD History)
  • Dr Sucheta Golwalkar (HOD Biotechnology)
  • Ms Archana Bhide (HOD IT UG)
  • Ms Bharthi Bhole (HOD IT PG)
  • Ms Anita Gaikwad (HOD CSC UG)
  • Ms Vaidehi Deshpande (HOD CSC PG)
  • Ms Selvi Nadar (HOD BMS)
  • Ms Nandini J (HOD BBI)
  • Ms Pooja Bhardwaj (HOD BAMMC)
  • Mr Akash Purswani (HOD MAEMA)
  • Ms Rekha Shetty (HOD BAF)
  • Ms Soni Khemani (HOD B.Voc)
  • Ms Sujata Petkar (Head Clerk)
  • Ms Bakul Bagwe (Junior Clerk)
  • Ms Varsha Satam (Junior Clerk)
  • Mr Nitin Pawar (Junior Clerk)
  • Ms Neeta Karpe (Junior Clerk)
  • Ms Varsha Desai (Junior Clerk)
  • Mr Sachin Shinde (Junior Clerk)
  • Mr Dhananjay Parab (Junior Clerk)
  • Ms Anushka Sawant (Junior Clerk)
  • Ms Madhuri More (Junior Clerk)
  • Ms Poonam More (Junior Clerk)

IQAC CoordinatorVice Principal Dr  Seema Ratnaparkhi

NAME DESIGNATION
I/C Principal Dr. Himanshu Dawda Chairman
Dr. Rajendra Singh Management representative
Dr Usha Mukundan Management representative
Capt. Pravin Nayak Vice Principal & CoE
Dr Neelambari Kulkarni Teacher Representative
Dr Viashnavi Sridhar Teacher Representative
Dr Vaishali Raikwar Teacher Representative
Dr. Bhushan Arekar Teacher Representative
Mr Subodh Barve Teacher Representative
Dr Dan Bahadur Singh Teacher Representative
Dr Sanket Tikare Teacher Representative
Ms Bharti Bhole Teacher Representative
Ms Anita Gaikwad Teacher Representative
Ms Saleha Khan Teacher Representative
Ms Pooja Bhardwaj Teacher Representative
Ms Rekha Shetty Teacher Representative
Ms Mala Goplani Teacher Representative
Ms Pratibha  Hule Teacher Representative
Ms Soni Khemani Teacher Representative
Ms Shubhangi Vedak Librarian
Ms Sujata Petkar Head Clerk
Mr Dhananjay Parab Accountant
Mr Deviprasad Shetty Placement Officer
Ms Vaishnavi Rai Nominee- student
Dr Manali Londhe Nominee- Society
Dr Vipul Joshi Nominee- alumni
Mr Ganesh Malwankar Nominee- Enterprenuer
Mr Kunal Shah Nominee- Industrialist
Mr Ramdas Umberkar Parent (Stakeholder)

Chief Controller of Examinations :  I/C Principal Dr Himanshu Dawda

Controller of Examinations:  Dr Seema Ratnaparkhi

Deputy Controller of Examination : Capt Pravin Nayak

Name Designation
Prof Vilasini Patkar Senior Member
Ms Jayashree Vaze Senior Member
Dr Pratibha Sardesai Senior Member
Ms Rantna Jadhav Senior Member
Mr Ajay Shukla Member
Mr Sandip Hinge Member
Dr Smruti Thombare Member
Ms Archana Bhide Member
Name Designation
Dr Shashi Mishra Convenor
Dr Deepali Pimple Member
Mr Steven Lobo Member
Ms Selvi Nadar Member
Ms Rekha Shetty Member
Name Designation
Dr Himanshu Dawda I/C Principal President
Dr Rajendra Singh Honorary Secretary Hindi Vidya Prachar Samiti Chairman
Senior Inspector Ghatkopar Police Station Police
One person from NGO NGO
Ms Shyama Sawant College Counsellor
Capt Pravin Nayak Vice Principal
General Secretary of student council Student representative
Two students one male and one  female Student representative
Name Designation
Capt Pravin Nayak Incharge
Mr Bhagirath Mishra Member
Mr Bhadur Agri Supporting staff
Student council members Member
Name Designation
Dr Baishakhi Dutta Chairperson
Ms Arundhati Chitre Member Secretary
Dr Nisha Muni Senate Member
Mr Subhod Barve Member
Dr SanketTikare Member
Ms Devashree Ghorpade Member
Ms Sujata Petkar Head clerk
Ms Medha Somaiya NGO
Four student representatives  
Name Designation
Dr Baishakhi Dutta Presiding officer
Ms Arundhati Chitre Member Secretary
Dr Nisha Muni Senate Member
Mr SubhodBarve Member
Ms Sujata Petkar Head clerk, Member
MsMedha Somaiya NGO
Dr Madhura Kalamkar I/C Principal HVPS college of Law
Name Designation
Dr Seema Ratnaparkhi IQAC Coordinator
Dr Amit Valmiki Member
Shri Deepak Poojary Member
Ms Pranali Karnik Member
Dr Madhura Kalamkar I/C Principal HVPS college of Law
Four student representative  
Name Designation
Ms Bindu Achary Member
Dr Dan Bhadur Singh Member
Ms Devashree Ghorpade Member
Ms Varsha Desai Office staff
Ms Kamala Maru Ladies common room
Student council members  
Name Designation
I/C Principal Dr Himanshu Dawda Chairperson
Dr Seema Ratnaparkhi IQAC coordinator
Capt Pravin Nayak Member
Shri Indra Singh Saud Member
Two  Student representatives Member
Name Designation
I/C Principal Dr Himanshu Dawda Chairperson
Prof Vilasini Patkar Member
Dr Seema Ratnaparkhi IQAC coordinator
Dr Shashi Mishra Member
Shri Jeetendra Jha Member
Name Designation
I/C Principal Dr Himanshu Dawda Chairperson
Dr Sneha Deuskar Member
Ms Sujata Petkar Member
Ms Neeta Karpe Member
Mr Rakesh Mishra Member
Mr Rakesh Dubey Member
Name Designation
Ms  ShubhangiVedak Librarian
Mr Rakesh Mishra Asst. Librarian
Dr Kiran Kolwankar Member
Ms Arundhati Chitre Member
Dr Charu Vatsa Member
Dr Meher Mistry Member
Dr Veena Kelkar Member
Ms Archana Bhide Member
Student representatives from BA,B Sc, BCOM, Biotech, CSC, IT, BMS, BAF, BBI, BVOC, BMM. Member
Name Designation
Dr Geeta Joshi Program officer
Dr Mangesh Panchal Program officer
Shri D Borse Member
Dr Sandesh Diwekar Member
Dr Manisha Bhattacharya Member
Dr AsawariMokal Member
Ms Snehal Nagtilak Member
Mr Ashish Yadav Member
Mr Rahul Tiwari Member
Ms Jaswinder Kaur Member
Ms Prachi V Member
Student representatives  
Name Designation
Capt. Pravin Nayak Company Commander
Cadets  
Name Designation
Dr Vaishali Raikwar Coordinator
Ms Sushma Singh Member
Mr Bhagirath Mishra Member
Ms Jeba Roselet Member
Ms Priya Shetty Member
Ms Prachi  D Member
Ms Loveena D Member
Mr Ashish Gupta Member
Student representatives Member
Name Designation
Ms Selvi Nadar In charge
Mr Mouzam Student President
Students Members
Name Designation
Capt Pravin Nayak Coordinator
Ms Sharmila Jajodia Program officer
Ms Namrata Parab Member
Ms Akash  Gupta Member
Ms Soni Khemani Member
Student representatives Member
Name Designation
Capt Pravin Nayak Chairperson
Dr Veena Kelkar Convenor
Ms Lakshmi Podoli Member
Mr Ajay Shukla Member
Ms Vaidhei Deshande Member
Mr Akash Gupta Member
Mr Dhananajay Parab Member
Mr Deviprasad Shetty Member
Name Designation
Dr Veena Kelkar Chairperson
Dr Rina Puradkar Member
Ms Pranali Karnik Member
Mr Aditya K Music Teacher
Team of student volunteers  
Name Designation
Mr Deepak Poojary Chairperson
Dr Smruti Thombare Member
Ms Manasi Katkar Member
Student  representatives  
Name Designation
Dr Kiran Kolwankar Chairperson
Dr Devraj Pawar Member
Dr Asawari Mokal Member
Dr Jhanavi Bhagwat Member
Dr Palak Chawla Member
Dr Rina Puradkar Member
Ms Sharmila Jajodia Member
UG, PG, Ph D student representatives  
Name Designation
DBT Star Status  ( September 2019 onwards dept of Botany& Zoology, Chemistry and  Physics)

Overall Coordinator I/C Principal Dr Himanshu Dawda

Dr Kiran  Kolwankar Physics Dept
Dr Anil Avhad Botany Dept
Dr Bindu Achary Zoology Dept
Dr Prabajina Babu Chemistry Dept
One student member from every department  

 

Name Designation
DBT Star College Scheme  ( May 2019 onwards dept of Maths& Stats, IT & Comp Science and Biotech)

 Overall Coordinator Dr Rachna Acharya  ( Biotech Dept)

Ms Chhaaya Pinge Coordinator -Statistics Department
Mr Ajay Shukla Coordinator- Maths Department
Ms Archana Bhide Coordinator- IT department
Ms Anita Gaikwad Coordinator- Computer science
One student member from every department  
                Name Designation
Dr Nisha Muni Convenor
Shri Jitendra  Jha Member
Ms Deepa Thanekar Member
                Name Designation
Dr Seema Ratnaparkhi IQAC Coordinator
Ms Archana Bhide Member
Mr Deviprasad Shetty Member
Ms Bakul Bagwe Member
Ms Varsha Desai Member
                Name Designation
Dr Bhushan Arekar Covenor
Ms Bharathi Bhole IQAC member
Ms  Vaidhei Deshpande Member
MS Soni Khemani Member
Mr Deviprasad Shetty Member
                Name Designation
Capt Pravin Nayak Convenor
Dr Geeta Joshi N S S
Dr Mangesh Panchal N S S
Shri D S Borse N  S S
Sr.No. Name Chairperson Department Core committee
1 Marathi Wagymaya Mandal Dr Sneha Deuskar Marathi Staff and student representatives
2 English Literary Association Dr Neeta Chakravarty English Staff and student representatives
3 Hindi Sahitya Parishad Dr Mithilesh Sharma Hindi Staff and student representatives
4 Finance and Accountancy association Shri Jeetendra Jha Accountancy Staff and student representatives
5 Commerce Association Prof Vilasini Patkar Commerce Staff and student representatives
6 History Association Dr Meher Mistry History Staff and student representatives
7 Political Science Association Dr Bhushan Arekar Political Science  
8 Philosophy Association Dr Amit Valmiki Philosophy  
9 Speakers Forum Ms Sucheta Joshi    
10 Staff Academy Ms Sucheta Joshi Staff room  
11 Maths Club Ms Mary Jossy Maths  
12 Statistics Club Ms Jayashree Vaze Statistics  
13 Photography club Mr Akash Purswani Mass Media  
14 Film Appreciation club Mr Akash Purswani Mass Media  
15 Readers club Ms Shubhangi Vedak Librarian  
16 Geography club Dr Kamilini Bandekar Geography  
17 PAVO Nature club and Climate Ambassador Dr Anil Avhad Botany  
18 Sociology Association Dr Shashi Mishra Sociology  
19 Economics Association Ms Suchita Joshi Economics  
20 Science Association Mr Deepak Poojary All Science department  
21 Cultural Association Dr Veena Kelkar Botany  
22 Fine Arts Association Mr Deepak Poojary Zoology  
23 Chem Bond Dr Seema Ratnaparkhi Chemistry  
24 Science Association Ms Ratna Jadhav Physics  
  • Dr. Bhushan Arekar (co-ordinator)
  • Dr. Meher Mistry
  • Ms. Arundhati Chitre
  • Dr. Dan Bhadur Singh
  • Mr. Bhagirath Mishra
Sr.No. Name Department
1 Botanica Botany
2 Chem Bond Chemistry
3 CORPORA Commerce
4 DISHA BBI
5 KSHITIJ BMS
6 Math Magica Maths
7 PHYSITECH Physics
8 STATISTICA Statistics
9 TECH FEST Biotech
10 TECH AURA Computer Science
11 SYMPOSIUM Information Technology
12 MEDIOSA Mass Media
13 Vanmahotsav Geography
14 Histeria History
15 Politikos Political Science
16 Philofest Philosophy
17 ZOOFEST Zoology
18 KARMA B VOC and BAF
  • Ms. Arundhati Chitre (Convener)
  • Dr. Rina Pitale
  • Mr. Stevan Lobo
  • Ms. Laveena Devnani
  • Ms. Mala Goplani
  • Capt. Pravin Nayak (Convener)
  • Mr. Indra Singh Saud
  • Dr. Kiran Kolwankar
  • Ms. Sujata Petkar
  • Mr. Rakesh Mishra
  • Principal Dr Himanshu Dawda                                            Chairperson.
  • Dr Bhushan Arekar                                                              Member (Teaching Staff)
  • Dr. Shubhangi Vedak (Librarian)                                         Member
  • Ms. Sujata Petkar (Head Clerk)                                          Member (Non-Teaching Staff)
  • Mr. Nitin Pawar (Jr. Clerk)                                                   Member (Non-Teaching Staff)
  • Mr. Raju Ahire (Lab Attendant)                                            Member (Non-Teaching Staff)
  • Principal Dr Himanshu Dawda                                            Chairperson.
  • Dr. Meher Mistry                                                                  Member (Teaching Staff)
  • Dr. Mithilesh Sharma                                                           Member (Teaching Staff)
  • Ms. Maria Shaikh                                                                Member (Teaching Staff)
  • Dr. Pratap kamble                                                               Member (Teaching Staff)
  • Ms. Sujata Petkar (Head Clerk)                                          Member (Non-Teaching Staff)
  • Mr. Nitin Pawar (Jr. Clerk)                                                   Member (Non-Teaching Staff)
  • Principal Dr Himanshu Dawda                                            Chairperson.
  • Dr. D. S. Borse                                                                    Member (Teaching Staff)
  • Dr. Asawari Mokal                                                               Member (Teaching Staff)
  • Ms. Sujata Petkar (Head Clerk)                                          Member (Non-Teaching Staff)
  • Mr. Nitin Pawar (Jr. Clerk)                                                   Member (Non-Teaching Staff)